Svetová rarita - mesto bez centra.

Autor: Igor Lichý | 7.2.2014 o 0:21 | Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1173x

Namiesto centra len jedna obrovská neudržiavaná plocha, kde chodia psičkári venčiť svojich miláčikov. A nielen to. Tomuto mestu chýbajú aj ulice, námestia či parky. Domy sú postavené tak, že priestory medzi nimi majú zvláštne proporcie. V týchto čudných priestoroch sú síce cesty, chodníky a zeleň ale pocit ulice, námestia alebo parku tu nezažijete. Priestor uniká niekam do neznáma. Miestami sú ulice nahradené terasami, ktoré sú pár  metrov nad zemou a vchádza sa z nich priamo do obchodov a  domov. Terasy  na seba nenadväzujú, a tak keď chcete prejsť z jednej na druhú treba zísť dole a potom zase hore. Ďalšou špecialitou je, že sa domy podobajú jeden na druhý a keďže chýbajú  orientačné body, návštevníci zablúdia aj pri opakovanej návšteve. Začínajúci šoféri sa tomuto mestu radšej vyhnú. Napriek tomuto všetkému ho jeho obyvatelia milujú. Áno, reč je o Petržalke.

Mesto bez centra! Ako k tomu vôbec došlo? Každé normálne vzniká tak, že je najprv osadou či dedinou, ktorá sa postupne rozrastá a mení na mesto. Prirodzene je v centre zastavané  hustejšie ako na okrajoch. A potom sú sídla, ktoré nevznikajú postupne ale naraz. A to je náš prípad. Všetci vieme , že  koncom šesťdesiatych rokov bola na mieste dnešného megasídliska dedina alebo mestečko. To za pár rokov takmer bez stopy zmizlo a nahradilo ho socialistické sídlisko. Dnešný abnormálny stav vznikol tak, že jeho stredom  naplánovali metro a keďže sa jeho výstavba stále odkladala, zastavili sa tu aj iná výstavba. A to je šťastie v nešťastí. Všetko zlé je na niečo dobré a tak centrum Petržalky ostalo až na malé výnimky (Lidl, Billa a Kaufland a zopár kostolov) uchránené pred divokou nekoncepčnou výstavbou z čias stavebného boomu.

Ale to všetko sa možno zmení.

Magistrát je rozhodnutý vystavať tu namiesto metra električkovú trať.  Okolie Chorvátskeho ramena už nebude potrebné   „hájiť"  pred výstavbou a preto Magistrát vypísal urbanistickú súťaž na dotvorenie okolia novej električkovej trate.

Mnohí si azda myslia, že ideálne by bolo postaviť v centre Petržalky jeden veľký park. V skutočnosti  viac ako park potrebuje dobudovať centrum, aby sa konečne stala plnohodnotným mestom. Samozrejme centrum musí okrem námestí, promenád a bulvárov obsahovať aj parky.

Na súťaži je sympatické, že porotu tvoria odborníci bez zastúpenia politikov. Menej sympatické je, že vypracovaním urbanistickej štúdie nemusí byť poverený víťaz súťaže, ale niekto z prvých troch ocenených. A to na základe rokovania o zmluvných podmienkach.

Pred niekoľkými  mesiacmi bola prezentovaná štúdia, podľa  ktorej mala byť pozdĺž Jantárovej cesty vedená štvorprúdová komunikácia. Po protestoch občanov sa od tohto zámeru  upustilo. Voľný priestor okolo Chorvátske ramena je príliš cenný na to, aby sme ho obetovali na výstavbu dopravnej infraštruktúry. Toto je jednoducho miesto, kde má stáť centrum mesta a prípadné dopravné problémy je potrebné riešiť posilnením Panónskej a Dolnozemskej.

Z hľadiska urbanizmu je vytváranie centra existujúceho mesta absolútnou raritou. Väčšina miest svoje srdce  už má a urbanisti sa zaoberajú hlavne ich revitalizáciu alebo riešia brownfieldy či nové štvrte na zelenej lúke.

Pre budúcnosť Petržalky je najdôležitejšie, aby sa výsledky súťaže, nech už sú akékoľvek, preniesli do územného plánu a stali sa  tak záväznými pre investorov, ktorí tu budú  v budúcnosti stavať. Inak sa stane eldorádom developerov a nastane urbanistický chaos ako ho poznáme z iných častí Bratislavy. (napr. Dlhé diely, Einsteinova alebo Koliba).

 

Apropo: Kto vie kde končí Námestie hraničiarov? Alebo začína?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?